Sıralama Kaybetmeden 301 ile Domain Değiştirme

Bir çok şirket web sitesi, çeşitli sebeplerden domain adresi değiştirmek zorunda kalıyor. Ortak değişimi, daha iyi domain, marka sorunları gibi herkesin başına gelebilecek stadart problemler web sitesi konusunda büyük problemlere yol açabiliyor. 

Bir çok şirket web sitesi, çeşitli sebeplerden domain adresi değiştirmek zorunda kalıyor. Ortak değişimi, daha iyi domain, marka sorunları gibi herkezin başına gelebilecek stadart problemler web sitesi konusunda büyük problemlere yol açabiliyor. 

Teknik bilgi yerine hangi adımlar izlenmeli onu anlatacağız. Bu yüzden teknik konulara hakim desteğiniz yoksa bu yazı işinizi görmeyebilir. 

Sıralama Kaybetme Riski Var Mı?

Potansiyel müşterilerini internet üzerinden kazanan firmalar için domain değiştirme işlemleri bilinmediği için veya risk alınmadığı için değiştirilemiyor. Bugün Google bile domain adresi değişikliğinde aynı sıralamarda kalınacağını vaat etmiyor. 

Aşağıda anlatacağım yöntem yıllardır başarıyla uygulanan yöntemlerdir. Knedi tecrübelerimizde &100 başarı sağlamıştır. Hatta 3. domain değişikliğinde bile sorun olmamıştır. Fakat bizde bu işin riskinden bahsetmeliyiz. Google'ı Google yapan algoritma kişiler tarafından değil programlar tarafından idare edilmektedir. Bu yüzden her ramazan risk bulunmaktadır. 

Nereden Başlanmalı?

Domain adresiniz değişiyor fakat yazılım ve mevcut sayfalarınız değişmiyorsa işiniz nispeten daha kolay. 

Yeni sitenin açılışı

Eski domain adresinizden yeni domain adresinize site tamamen kopyalanmalı. Varsa veritabanı da taşınmalı. Yeni domainde siteniz sorunsuzca çalışacak duruma getirilmeli. 

301 yönlendirmesi 

Not: 301 yönlendirmesini yapmadan önce eski ve yeni site domainlerini Google Search Console üzerinde tanıttığınıza emin olun. 

Sonrasında web sitenizde kullanılan .htaccess dosyanızdan başlamalısınız. Htaccess dosyası bir çok ağ sunucusunda kullanılan bir çeşit domain yönetme dosyasıdır. Teknik konulara girmiyorum. Çünkü her sitenin kendine has özelliklerde htaccess yönetimi vardır. Bu kısımda web site uzmanınıza başvurmalısınız. 

Örnek 301 yönlendirme kodu 

RewriteEngine on
# Permanent URL redirect 
Redirect 301 / http://www.domainadi.com/

Bu kodlar eski web sitenizdeki htaccess dosyasına eklenmelidir. 

Böylelikle eski sitenize girenler yeni domain adresinize yönleneceklerir. Aynı zamanda taryaıcıda yeni domain ismine geçiş yapılır. 

Bu işlem yanı zamanda arama motoru botlarınıda aynı tepkiyi verdirir. 

Burada dikkat edilmesi gereken husus alt sayfalarınızın da yeni alan adına yönlenmesidir. 

Eski site adresi: www.eskisite.com/urunler adresine giriş yapılınca tarayıcı www.yenisite.com/urunler adresine göndermelidir. Eğer bu işlem gerçekleşmiyorsa eski sitenizi başarılı bir şekilde taşıyamazsınız. 

Google'a bildirim nasıl yapılır?

Yönlendirme başarıyla yapıldıktan sonra Google Search Console üzerinden Google'a yönlendirme bildirimi yapmalısınız. Eski adı Webmaster Tools'tur. 

Giriş yaptıktan sonra iki sitenizi de görüyor olmalısınız. Göremiyorsanız yönlendirmeyi iptal edip tekrar ekleyip doğrulamayı deneyin.

Daha sonra eski sitenizin ismini tıklayın. Açılan sayfada sağ üst köşedeki Çark simgesine tıklayın. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Adres Değişikliği menüsüne geçiş yapın. 

Google size "Sitenizi yeni bir alan adına taşıyorsanız bu aracı kullanın" uyarısını göreceksiniz. Devamında sizden ne durumda olduğunuzu gösteren 4 adımı görebilirsiniz. 

Unutmayın sadece alan adınızı yazmanız gerekiyor. Alt sayfalarınızı eklemenize gerek yok. 

1 - Listeden yeni sitenizi seçin 

Bu adımda yeni domaina dresinizi seçin. 

2 - 301 yönlendirmelerinin düzgün çalıştığını doğrulayın

Düzgünse size onay verecektir. 

3 - Doğrulama yöntemlerinin hâlâ yerinde olup olmadığını kontrol edin

4 - Adres değişikliği isteği gönderin

Site dizininizi www.eskisite.com kaynağından www.yenisite.com.

Başarılı bir şekilde gönderdiğinizde aşağıdaki uyarıyı alacaksınız. 

Gönderildi

Site taşıma isteğiniz başarılı oldu.

Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız isteği geri alabilirsiniz.

Adres değişikliği talebinizi geri almak isterseniz aynı adımları kullanarak alt sağ kısımda bulunan "İsteği Geri Al" Seçeneğini seçin.

Sonuç

Bu işlemler sonrasında geriye tek yapmanız gereken beklemek olacak. Site index sayınıza göre değişkenlik gösterecektir. 5000 indexi 3 ay içinde tamamlandığını görmüştük. Eski site marka aramalarında 1 hafta için de yeni site adresiniz çıkmaya başlayacaktır. 

Ayrıca http'den https'e geçişlerde adres değişikliği bildirimi yapılmasına gerek şimdiye kadar gerek duymadık. Sadece 301 işlemin yapılması yeterli oluyor.  

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup, konu hakkıında destek verilmemektedir.