SEO'ya Uyumlu Yazı / Sayfa Ekleme

SEO, yani arama motoru optimizasyonu. Bir web siteni başarısı için gerekli kriterlerin bütünü. Aslında Google'ın talep ettiği kriterlerdir.

SEO, yani arama motoru optimizasyonu. Bir web siteni başarısı için gerekli kriterlerin bütünü. Aslında Google'ın talep ettiği kriterlerdir.

Bu kriterler bir iş başvurusunda istenen özellikler gibi değildir. Aslında bir web sitesinde zaten olması gerekenleri içerir. Google diyor ki yazılarınızda imla hatası yapmayın. Yazılar belli bir kompoziyon düzeninde olsun. Teknik kriterler haricinde (ki orası bizim işimiz) işinizi güzel yapın bende sitenizi üst sıralara alırım diyor. 

Hepsini bir ada toplarsak; Google sitenize eklediğiniz sayfanızdan içeriğinizin nasıl olmasını istiyor bundan bahsedelim. 

Özgün İçerik 

Sitenize eklediğiniz bir yazının üst sıralarda yer alması için en önemli şart özgün olmasıdır. Eşsiz bir yazı kategorisinde önemli bilgiler içeriyorsa sayfanız gereken değerini alacaktır. 

Özgün içerik sadece yazı ile değil resimler ile de sağlanmalıdır. Resimleriniz eşsiz olmalı veya işlenmiş hali eşsiz olmaldıır. Resim adı da arama motoru botlarının kale aldığı kriterlerden birisidir. Ayrıca eklediğiniz resimlerin içeriğini göremeyen Google sizden "alt" etiketini de girmenizi bekliyor. Alt etiketine resmin ne olduğunu yazmalısınız. 

Kompoziyon

Yazılarınızda bütünlük olmalı. Klasik okul kompoziyonlarından bahsediyoruz. Konunuzu anlatırken aşağıdaki sıralamaya göre hareket etmelisiniz .

Giriş

Gelişme

Sonuç 

Genel olarak diyebilirim ki SEO için yazı hazırlıyorsanız 3 başlıkta bitirmeniz yeterlidir. ,

Bir kaç cümle. 

h2 Giriş başlığı h2 (konuda önemli bir kaç başlık varsa iki tane h2 etiketli başlık kullanın) 

Paragraf

h3 Gelişme h3 

Paragraf

Paragraf

Paragraf (gelişmi kısmı çok uzarsa bir kaç tane daha h3 kullanabilirsiniz. )

h4 sonuç h4

Paragraf

Bir yazı aşağı yukarı bu şekilde olmalı. 

Dikkat etmeniz gereken husular. 

h2 ve h3 etiketlerni çok fazla kullanmayın. Başlıklarınız fazla ise sadece strong (ctrl+b) etikerini kullanın. 

Paragraf içinde konu ile alakalı önemli metinleri ve aarama kelimelerini yine strong ifadesi ile seçerken eğer varsa ilgili sayfalarınıza link verin. 

Konu ile ilgili bir çok sayfanız varsa, yazının sonunda veya ortasında bütün sayfalarınıza liste ahlinde link verin. Bu şekilde sadece iç link verin. Dış bir sitenizi beslemeyin. 

Dış linkleriniz sizden bir şeyler götürür. Web sitenizin sayfasını 100 dilimlik bir pasta olarak düşünün. Dış bağlantıya verdiğiniz her (dofollow) link pastanızdan bir dilim götürür. 

Bu kimseye pastanızdan dilim vermeyeceksiniz anlamına gelmemeli. Siz çikolatalı pasta dilimi gönderirsniz, başka bir site çilekli pasta dilimi gönderir. Google bunu web sitelerinden beklemektedir. 

Dışarıya fazla link vermek zorundaysanız eklediğiniz linklere botların o linki takip etmemesini söyleyebilirsiniz. 

rel="dofollow" Bu konuda eklemenize gerek yoktur. Stadart bir linki botlar zaten takip edecektir. 

rel="nofollow" Bu kodu eklediğinizde botlar verilen bağlantıyı takip etmezler. Tabiki botlar diğer siteye gideceklerdir ama sizden pasta almazlar. 

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bu kriter bir çok sitenin canını yakmıştır. Site sahipleri yıllardır açık olan rakip siteleri örnek alarak SEO yapmaya çalışırlar. Normalide budur fakat kelime yoğunluğu denen kriter sizi zor duruma düşürebilir. 

Özellikle yeni açılmış bir web sitesinde kelime yoğunluğu sitenizi üst sıralarda çıkarmayacağı gibi sizi çok gerilerede düşürebilir. 

Kelime yoğunluğu nedir: Arama sonuçlarında çıkmak istediğiniz kelimeleri web sitenizden çok fazla kullanmanızdır. 

Her paragrafta anahtar kelimenizi yazmanız yarar yerine zarar sağlar. Bir çok yer yüzde belirtiliyor fakat bu sitesine göre değişkenlik göstereblir. Baı sektörlerde rekabete rağmen anahtar kelime yoğunluğu %80'i bulan siteler var. Önerilen ise %3 civarıdır. 

Bu hataya en çok domain adresinde anahtar kelime bulunan siteler düşerler. Çünkü Google bu sitelerde kaliteye çok önem vermeye başladı. Domain SEO için güçlü bir kriterken doğru kullanılmazsa namlusu size dönmüş bir silaha dönüşebiliyor. 

Eğer anahtar kelimenizden bir domain adresiniz varsa içeriklerini o kelimeye fazla bulaştırmayın. Siz işinizi anlatın gerisi gelecektir. 

Aşağıdaki siteyi kullanarak web sitenizdeki kelime yoğunluğunu ölçebilirsiniz. 

http://tools.seobook.com/general/keyword-density/

Eğer üst sıralarda çıkmayan anahtar kelimeleriniz yoğunluk olarak öndelerse, bu kelimeleri yazılarınızdan kaldırarak gerilere düşmesini sağlayın. 

Sosyal Medya

Sitenizin sosyal medya hesaplarını kullanarak içeriklerinizi sosyal medyaya göndermeyi ve paylaşılmasını sağlayın. Bu işleme site dışıo SEO 'da denir.