Responsive Web Tasarım

Duyarlı web tasarım yani responsive web tasarım değişik ekran çözünürlüğündeki cihazlar pöpüler olduktan sonra kullanılması zorunlu hale gelmiş, ekran ebatına göre kendisini ayarlayan web sitesi için tasarım çeşididir.

Yeniden boyutlandırma, kaydırma ve cihazın çözünürlük değişikliklerinde minimum optimal bir görüntü verir. Responsive tasarlanmış bir sitenin tam olarak cevap verebilmesi için mutlaka güncel bir browser kullanılması gerekir.

Bu tarz siteleri artık bütün büyük portallar ve kurumsal firmalar kullandığı için özel crm yazılımlar dışında (eski ama hala kullanılan içerik yöneyim yazılımları gibi.. )artık güncel browser kullanmak zorunlu hale gelmiştir.

Bazı responsive tasarıma sahip siteler sadece mobil ve masaüstü cihazlar için tasarlanmış, bazılar ise her çözünürlüğe cevap verecek bir şekilde tasarlanmıştır. Yani bri web sitesini her farklı çözünürlükte başka bir renkte göstermemiz mümkündür. Bu işlemler için Css ve Java script kullanımı ön plandadır. Beylikdüzü web tasarım, responsive web tasarım için  Modernizr, Jquery ve Jquery Mobile ve tabiki HTML / CSS dillerinini ve programlarını kullanılır.

Responsive web tasarıma aşağıdaki adresle örnek verebiliriz. Web sayfası masaüstü bilgisayarda farklı, mobil ekran ebatlarında farklı açılacaktır. Web tarayıcınızın ebatlarını düşürerek test edebilirsiniz.

mobil-uyumlu-web-site-tasarimi

 

Tablet Uyumlu

Tablet Uyumlu

Tablet Uyumlu

Tablet Uyumlu

Telefon Uyumlu

Telefon Uyumlu

Laptop Uyumlu Görünüm

Laptop Uyumlu Görünüm

İlgili yazı: Google Mobil Uyumlu Güncellemeyi Yayınladı

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın