İyi Bir Web Sitesinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır

İyi bir web sitesinin özellikleri nasıl olmalıdır? 

Web sitesi yaptırmak isteyen herkesin merak ettiği soruların başında gelir. Web sitem acaba nasıl olmalı, web tasarımdan mı başlamalı arama motoru optimizasyonuna mı önem vermeli yoksa telefon numaram çıksın yeterli midir?

İyi bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz. Web siteleri global dünyaya açılan bir kapıdır fakat herkes aynı kapıdan geçmek istemez. Web siteniz güncel yazılarınızı yazmak istediğiniz bir blog mu olacak yoksa ticari anlamda gelirinizi yükseltmek istediğiniz elektronik ortamda işyeriniz mi olacak?

Blog açmak ve havadan sudan yazılar yazmak istiyorsanız sizi uzun yazılarla ve teknik anlatımlarla hiç yormayalım. Ücretsiz olarak web sitesi sahibi olabileceğiniz sitelere yönlendirelim. Bu siteler size gerekli olan bütün herşeyi ücretsiz olarak verecektir. Web tasarım da bu ücretsiz kısıma dahildir.

http://www.blogger.com : Tamamen ücretsiz olan bu blog sistemi Google markasının sunduğu bir üründür. Kullanabilmek için bir adet Google hesabı veya Gmail Hesabı yeterli olacaktır ki ikisi aslında aynı anlama geliyor.

http://tr.wordpress.com/ : Yine tamamen ücretsiz ve Blogger’dan bir adım önde olarak dünyanın en çok kullanılan blog sistemi. Blogger’dan fazlası kulanım kolaylığı ve binlerce ücretsiz tasarıma ulaşabilmeniz. WordPress o kadar çok tutuldu ki bu açık kaynaklı yazılım ticari web sitesi içinde kullanılmaya başladı.

http://www.blogcu.com/ : Yine ücretsiz bir başka blog sitesi daha. Bu sistemi kullanmanızı hiç önermiyoruz ama tercih tabi size kalmış. Türkçe bloggerların kullandığı bu site size ücretsiz blog hizmeti sunuyor. Ama sitenizi kendi reklamlarıyla donatarak! Aslında siteniz sadece reklamdan oluşuyor ve arada kendi yazılarınıza ulaşabilirsiniz.

Peki ticari web sitelerinde aranan özellikler nelerdir?

Ne istediğinizi bulmak için öncelikle rakip konumda bulunan başarılı firmaların web sitelerine bir göz atmalısınız. Tasarımdan tutun kodlamasına ticari anlamda başarı yakalamış web siteleri neleri tercih etmişler detaylıca analiz edilmeliler.

Giriş sayfası nasıl karşılıyor,  içerik yerleşimi nasıl yapılmış ve ilk gözünüze çarpan ürünler/tanıtımlar nelerdir. Az çok kendi ürününüz/ticari faaliyetiniz  ile ilgili web siteniz için sizinde kafanız da bir şeyler canlanmaya başlamış olmalı.

Ticari web siteleri kurumsal kimlik taşıyan ve firmanızın iletişim bilgilerini sunan yalın ve şık siteler olabilecekleri gibi, kurumsal kimliğin yanında ürünlerinizi veya hizmetlerinizi gösteren ek sayfalara da sahip olabilirler. Ürün gamınız fazlaysa ve online satış yapmak istiyorsanız işiniz e-ticaret. E-ticaret tasarımı konusunu başka bir konuda  anlatmak istiyoruz. Malumunuz e-ticaret okullarda artık ders olarak okutulacak kadar geniş bir konu.

E-ticaret nedir anlamını açıklayarak “İyi bir web sitesi tasarımı nasıl olmalıdır” konusuna geri dönüyoruz.

Bilindiği gibi “ticaret” ifadesi kavramsal olarak “mal veya hizmetin satın alınması ve
satılması” işlemlerini kapsamaktadır. Bu sürecin elektronik ortamda yani internet üzerinde
yapılması e-ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. Yani e- ticaret mal ve hizmetlerin internet
üzerinden alım ve satımı işlemidir.

Şimdilik bu konu üzerine ders notu ile devam edebilirsiniz. Daha sonra e-ticaret konusunu da detaylı bir şekilde anlatacağız.

Web sitenize insanlar durduk yere genelde girmezler.  Arama motorları üzerinden gelirler ya da reklamlarınız sayesinde gelirler. Arama motoru dediğimize bakmayın bu işin tek markası Google’dir. Ticari başarı için ilk çözülmesi gereken iş müşteriyi sitenize çekmektir. Reklam ve organik olarak Google üzerinden. Yeni bir web sitesi rekabete girmiyorsa, ürünü yeni veya rakipsiz ise Google üzerinde hit alması sorunsuz olacaktır.  Fakat rakibiniz varsa ilk etapta hit almanız çok zor. Reklamlar ile müşteriye ulaşmanız gerekecek.  Reklamlar için çeşitli alternatifler bulunmakla birlikte en popüleri Google ürünü olan Adwords Reklamcılığıdır. Daha sonra Facebook reklamları gelir. Tabi kampanyanızın büyüklüğüne göre Türkiye’de ilk 500 içinde bulunan sitelerle çalışan reklam ajansları da web sitenize müşteri çekmek için gerekli olacaklardır. Genelde gösterim üzerine fiyatlandırma yaparlar ve net bir bütçe belirlerler. Reklamınız dönüşümlü olarak belirlenen sitelerde belirlenen gösterim sayısı bitene kadar gösterilir.  Adsense ve Facebook reklamları da ön ödemeli olarak çalışırlar fakat bütçe 20 TL ile başlayabilir. Biraz daha kullanıcı odaklıdırlar. Konu dağılmadan reklam konusunu da kapatıyorum ve bu konuyu da e-ticaret yazısından sonra yayınlayacağımı belirterek web tasarım konusuna dönüş yapıyorum.

LOGONUZ: Aklınızda aşağı yukarı bir şablon oluştuktan sonra firma logonuza karar vermelisiniz. İstisnalar hariç web tasarımları firma logosu üzerinden karizma renklerini alırlar. Bu kesinlikle bir şart değildir. Göz doyumu ve akılda kalıcılık için renkler önemlidir.

ÖZGÜN WEB TASARIM: Logonuz ve web tasarımınız mutlaka özgün olmalı. Herkese satılan paket tasarımlardan uzak durmalısınız. Markanızı temsil edecek olan siteniz sizin online ofisinizdir. Reklamınızı yaptığınız firmanızın aynı tasarımına sahip bir firma içinde yapmış sayılabileceğini unutmayın. Ayrıca içeriklerinizi benzer sektör sitelerden kopyala/yapıştır ile doldurmayınız. Bu gibi durumlarda web siteniz rakibinizi Google üzerinde daha yukarı çıkartacağı gibi sizi de aşağıya çekecektir.

FOTOĞRAF: Dünyanın en güzel web sitesinin bile içeriğinden fotoğraflar çıkarılsa güzelliği kalmayacaktır. Ürünlerinizin fotoğrafları bir şekilde mevcut olsa bile kendi profesyonel çekimleriniz her zaman puanınızı iki basamak arttırır.

9 SANİYE: Ana sayfa bir web sitesi için çok önemlidir. Kullanıcıların %90’ı web sitesinde etkileşim yoksa aradıkları kelimeden bile girseler sitede kalma süreleri 9 sn civarında. Siteye girerler, bakarlar ve çıkarlar. İşte bu bakma esnasında müşteriyi yakalamanız için 9 saniyeniz vardır.  Bu anlar içinde müşterinize ne sunabilirsiniz iyice karar vermelisiniz.

HIZ: Müşteriniz çok hızlı, adresinize bir şekilde ulaştı ve dikkatini çektiniz. 9sn başladı ve oda ne sayfanız ağır açılıyor. Bekleme süresi bir anda yarıya düşer. Sayfanız açılmazsa veya ağır açılırsa maalesef sürenizden alır. İyi bir hosting hizmeti almalısınız. Sitenizin açılış hızı 2sn civarında olmalıdır. Sayfanızda gereksiz introlar, müzikler ve büyük resimler yavaşlığa yol açar. Mutlaka optimizasyonu  iyi yapılmış sunucularda web sitenizi barındırmalısınız. Muhteşem bir web siteniz de olsa açılmayan bir siteyi kimse görmeyecektir.

AKILDA KALMAK: Web tasarımınız akılda kalıcı olmalı ve sadece mesajı vermek istediğiniz alanda vurgularınız yapılmalı. Her tarafı dolu bir site asıl odak noktanızı es geçirebilir. Geniş içerikli web siteniz olmak zorundaysa ufak animasyonlar ve çok büyük olmayan ok işaretleri gibi yönlendirmeler algı noktanıza müşteriyi yönlendirebilmelisiniz.  Aynı ürünleri sürekli göstermek yerine ürün çeşitliliği yaratmak zorundasınız.

BİZ KİMİZ: Hakkımızda bölümünde  firmanızı ve markanızı tanıtan yazılarınızı herkesin anlayabileceği dilden yazmalı ve karmaşadan uzak durmalısınız. Gereksiz konulara girmeden ve kendinizi fazla övmeden tanıtımınızı tamamlamalısınız. Aşırıya kaçmanız güvensizlik yaratabilir.

HABERLER: Duyurular bölümünüz olmalı ve takipçi müşterilerinizi sürekli yeniliklerden haberdar etmelisiniz. Sabit ve değişmeyen ürünleriniz günlerce olduğu yerde dursa bile güncel tuttuğunuz duyurular bölümünüz firmanızın arı gibi çalıştığını göstermektedir.

İLETİŞİM: İletişim sayfanız bazen en önemli sayfanız olur. Açık ve net şekilde adresiniz ve telefonlarınız yer almasının gerektiği gibi online harita ile adresiniz belirtilmelidir. Mutlaka iletişim formunuz olmalıdır.

Bu yazı Beylikdüzü web tasarım tarafından 20 Ekim 2013 tarihinde kaleme alınmıştır.