Firmanız için isim bulma rehberi

Firma ismi ve domain ilişkisi

İyi bir ticari isim bir kaç özelliği üstünde taşımalıdır. Çoğu zaman bir isim bütün özellikleri üzerinde taşıyamaz ama bir çok kriteri karşılaması gerekir.

İyi bir ticari isim bir kaç özelliği üstünde taşımalıdır. Çoğu zaman bir isim bütün özellikleri üzerinde taşıyamaz ama bir çok kriteri karşılaması gerekir.

Tanımlayıcı ve tek olması

Bir şirket adı açıklayıcı olabilir (doviz.com içeriği için oldukça açık bir isimdir) veya hiç açıklayıcı değildir. (n11.com, casper) Açıklayıcı firma adı müşteriler esürpriz sunmaz. Müşteri ne alacağını bilerek giriş yapar. Diğer taraftan açıklayıcı bir ismi olmayan isimler müşteri tanıdıktan sonra çok daha aklılda kalıcı olur.

Ayrıca iki uç kelime arasında birleşimde mümkündür.

Reddit.com Read it.

Pinterest.com İlgi alanlarınızı pinleyin.

Şirket ve domain adını seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Burada belirtilen çok basit ama önemlidir. Şirketinizin adının yazılmasının ve hatırlanmasını kolay olduğundan emin olun.

1. 10 Karakteri aşmayın. Hiç kimse şirketinizin adını hatırlamaz. 3 kelimeyi birleştirip şirket ismi yapmanın bir anlamı yoktur.
2. Her zaman hedef kitlenizi düşünün. Telaffuzu zor kelimeler kullanmayın.
3. İnsanlar almak istediğiniz adı hatırlıyor mu test edin. Şirketiniz için almak sitediğiniz isimlerden bahsedin ve bir kaç gün sonra hatırlıyorlar mı kontrol edin.
4. Telaffuzu birbirine benzeyen kelimelerden de kaçının.

Bazen tam olarak anahtar kelimeyi hedeflemek doğru olmayabilir. Kitap anahtar kelimeniz ise Oku kelimesine yoğunlaşmanız gerekebilir. Krom işindeyseniz Metal ismini alabiliriniz.

Tam eşleşen anahtar kelimeler domain almak

Bazen her şeyi geçip tam eşleşen anahtar kelimeyi almakta iyi bir seçenektir. Gelişen internet pazarına kolay bir giriş yapabilirsiniz. Bu duurmda firma adınız ile domaininiz genelde farklkı olur ama totalde satışlarınız olumlu seyredebilir.

Aynı durumda yerel iş yapıyorsunuz ilçe adı ve işinizi birleştirip isim oluşturabilirsiniz.

com.tr uzantılı domainlerde şansını deneyin.

com.tr domain uzantısı ile isim alabilmek için ilgili isimde marka tescili yapmalısınız. Marka tesciliniz yok ise firma adınızda o ismin geçmesi gerekir.
Son olarak bilgileri toparlayalım

1. İsim kısa olmalı, en fazla 10 karakter.
2. Hedef kitleniz için güzel ve akılda kalıcı telaffuza önem verin.
3. Kolay yazılabilen bir isim olmalı
4. Seçtiğiniz ismin diğer anlamlarını kontrol edin. Negatif bir duruş sergilemeyin.
5. Marka ihlallerinden kaçının. Hitunes.com alarak işe başlamayın. (itunes.cm varken..)
6. Herkes .com adresi ister. Fakat rakipleriniz benzer bir adres kullanıyorsa karışıklık yaratmamak için bu durumdan kaçının.