Altın Örümcek’ler sahiplerini buldu

DorukNet tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Altın Örümcek’te ödül töreni 21 Haziran Perşembe akşamı yaklaşık 3 bin 500 kişinin katılımıyla Turkcell Kuruçeşme Arena’da gerçekleştirildi. 2011 yılının En İyi Web Sitesi Özel Ödülü www.turkcell.com.tr ileTurkcell’in oldu.

En İyi Erişilebilir Web Sitesi Özel Ödülü’nü www.ntvmsnbc.com  ile Doğuş Yayın Grubu kazandı. Ödül töreninde ayrıca 18 web tasarım ajansı ve interaktif ajans “Ajans Başarı Ödülü” aldı.

Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu 10. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde toplam 34 kategoride ödüller dağıtıldı. 2011 yılının en iyi web siteleri ve internet teknolojilerialanındaki projeleri ödüllendirildi. Törende Türk Hava Yolları www.turkishairlines.com web sitesi ile E-Ticaret ve Turizm-Seyahat kategorilerinde iki ayrı ödül alırken, Garanti Bankası www.garanti.com.tr  ile Bankacılık ve Finans kategorisinde,  www.emlakkonut.com.tr  ile Emlak Konut Gayrimenkul Kamu Kurumu kategorisinde, www.teb.com.tr ile Türk Ekonomi Bankası İnternet Bankacılığı kategorisinde ödüle layık görüldü. Vakko www.vakko.com sitesi ile KurumsalWeb Sitesi kategorinde ödül alırken Frito Lay Türkiye www.doritosakademi.com ile Mikrosite,http://muze.sabanciuniv.edu web sitesi ile Sabancı Müzesi Etkinlik – Kültür Sanat kategorisinde ödül kazandı. Doğuş Yayın Grubu dört ayrı kategoride ödül kazanarak en çok ödül alan kurumoldu.

İnternet dünyası ve bilişim sektörünün önemli isimlerini bir araya getiren coşkulu gecenin sunuculuğunu Cem Davran yaptı. Ünlü Siteleri kategorisinde Altın Örümcek Ödülü’nüwww.manga.web.tr  ile Manga alırken, Model müzik grubu gecenin sonunda verdiği konserletörene katılanlara müzik ziyafeti yaşattı.

47 jüri üyesi 34 kategoride 4.800’ün üzerinde başvuru değerlendirdi

10.Altın Örümcek Web Ödülleri’nde 4.800’ün üzerinde başvuru değerlendirmeye alındı. 47 kişiden oluşan ve bilişim, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı jüri üyeleri ön eleme, grup elemeleri ve final değerlendirmeleri olmak üzere üç aşamalı eleme sürecini gerçekleştirdiler. Başvurular toplam beş değerlendirme kriteri baz alınarak değerlendirildi. Bu kriterler; tasarım, içerik, özellik/işlevsellik, kullanılabilirlik, standart uygunluğu ve çapraz tarayıcıuygunluğu olarak belirlendi.

Altın Örümcek Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri

DorukNet Genel Müdürü Gökhan Erkman törende yaptığı konuşmada 10 yıldır ara vermeden Altın Örümcek Web Ödülleri’ni düzenlendiklerini ve Altın Örümcek yarışmasının artık Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri haline geldiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; ‘2000’li yıllarda internetten neredeyse ümitler kesilecekken, internetin gelişeceğine ve hayatımızın bir parçası olacağına ilişkin bir vizyonumuz vardı. Bu vizyonun en önemli göstergesi de Türkiye’de internetin gelişimine ve kullanım alanlarını yaygınlaşmasına destek olmak için başlattığımız Altın ÖrümcekWeb Ödülleri yarışması oldu. Bugün Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonuolan Altın Örümcek Web Ödülleri’nin 10. yılını kutluyoruz. Bu yarışmaya ve hedeflerine inandığımız 2000’li yıllarda bir avuç katılımcıyla başlamıştık ama bugün binlerle ifade edilen ve bu güzel mekana sığmayan bir topluluk haline geldik, gurur duyuyoruz’.

DorukNet Pazarlama Müdürü Aslı Cem, yarışmaya olan katılımın internet sektörünün Türkiye’de ulaştığı boyutun bir aynası olduğuna dikkat çekti. Altın Örümcek kapsamında jüri üyelerinin değerlendirmeleri yanı sıra Halk Oylaması uygulaması ile yarışmaya çok geniş kitlelerin de katkıda bulunması sağlandığını sözlerine ekledi.

Aslı Cem internet kullanıcılarının organizasyona katılımını teşvik etmek, beğenilerini duyurabilecekleri bir platform yaratmak ve heyecanı geniş kitlelere yaymak amacıyla SMSkullanılarak gerçekleştirilen halk oylamasını bu sene Facebook üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti. Cem, geçen sene SMS ile gerçekleştirilen oylamada 20 bin oy kullanıldığını hatırlatarak bu sene kullanılan oy sayısının 120 bine ulaşması ve katılımın 45 binin üzerine çıkmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

10. Altın Örümcek Web Ödülleri Kategori Bazında Sonuçlar

En İyi Web Sitesi
Turkcell – http://www.turkcell.com.tr
En İyi Erişilebilir Web sitesi
Doğuş Yayın Grubu – http://www.ntvmsnbc.com
Advergame
Doluca  – http://www.delicesevenler.com
Bankacılık ve Finans
Garanti Bankası – http://www.garanti.com.tr
Banner
Borusan Otomotiv – http://www.smartis.com.tr/images/referanslar/mini_msn_banner
Bilgi Teknolojileri Donanım/ Yazılım
BİLKOM  –  http://www.bilkom.com.tr
Blog
http://www.grizine.com
Eğitim
Mutfak Sanatları Akademisi – http://www.msa.com.tr/anasayfa.aspx
Eğlence (Radyo, Tv, Oyun, Bahis, Müzik)
Doğuş Yayın Grubu – http://www.cnbce.com
E-Ticaret (Servisler)
Türk Hava Yolları – http://www.turkishairlines.com
Etkinlik / Kültür Sanat
Sabancı Müzesi –  http://muze.sabanciuniv.edu/anasayfa
Gayrimenkul (GYO ve Emlak Siteleri)
http://www.kagithaneofispark.com
Gıda
Obaçay – http://obacay.com.tr
Gurme (Cafe / Restaurant / Bar / Şarap / Gece Mekanları)
MB Turizm – http://www.riddim.com.tr
Haber Siteleri
Doğuş Yayın Grubu http://www.ntvmsnbc.com
İnternet Bankacılığı
Türk Ekonomi Bankası – http://www.teb.com.tr/pratiksube/index.html
Kamu Kurumu
Emlak Konut GYO – http://www.emlakkonut.com.tr
Kariyer / İK /Seri İlan
Yenibiriş http://www.yenibiris.com
Kurumsal Web Sitesi
Vakko  http://www.vakko.com
Mikrosite
Frito Lay Türkiye http://www.doritosakademi.com
Okul
Doğuş Eğitim Kurumları  http://www.dogus.k12.tr
Otomotiv
Tofaş  http://www.2012fiattakvimi.com
Perakendecilik / Mağazacılık
Eczacıbaşı Girişim – http://www.ok.com.tr
Portal
Tipeez –  http://www.tipeez.com
Reklam/PR/ Interaktif Ajans Siteleri
Wanda Digital  – http://www.wandadigital.com
Sağlık
http://www.diagnoscope.com
Sigortacılık
Avivasa –  http://www.avivasa.com.tr
Sivil Toplum Org. / Sosyal Sorumluluk
Türkiye Omurilikleri Felçlileri Derneği – http://www.buradaengellendim.com
Sosyal Medya Kampanyası
Nestle – Nestle Chocolike
Spor
Ntvspor.net   http://www.ntvspor.net
Telekomünikasyon
Turkcell http://www.turkcell.com.tr
Topluluk / Sosyal İletişim
Dr. Oetker – http://www.mutfaktayiz.biz
Turizm/Seyahat
Türk Hava Yolları http://www.turkishairlines.com
Ünlü Siteleri
maNga Müzik Grubu Yapım Prodüksiyon http://www.manga.web.tr/index.php?lg=tr
Üretim/Sanayi
Doluca –  http://www.doluca.com
Yaşam
Doğuş Yayın Grubu –  http://www.tatbilir.com

10. Altın Örümcek Web Ödülleri’nin basın sponsorları arasında Macline, Newtech, Tele.com.tr, The Brand Age yer aldı. Btnet.com.tr ve Kurumsalhaberler.com online medya sponsorları, Dudesdivision sosyal medya sponsoru, Organizasyon BKM, Canlı Yayın Sponsoru MediaNova, Botego, Digiturk, Figaro, Jimmy Key, Kemer Resort, Özlem Kristal, Sevenice Switzerland, Sunexpress, Technotoday ve Visions destekleyenler, İmalathane ise web sponsoru olarak yer alıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın