Adwords Danışmanlığı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer dışarıdan Adwords desteği alıyorsanız ve ajansınız size Google Adwords üzerinden aldıkları api aracılığı ile benzer bir panel veriyorsa aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

Google AdWords danışmanlığını bir ajanstan veya freelance çalışan bir kişiden alıyorsanız ya da çalışacağınız kişiler size bir müşteri arayüzü vaad ediyorsa, bu yazıda yazanlardan sonra sorgulamanız gereken bazı şeyler olabilir.

Öncelikle Google AdWords API’dan size bahsetmek istiyorum. Google, doğrudan AdWords veritabanı ile etkileşimde bulunan uygulamalar oluşturabilmeleri için yazılımcılara API hizmeti sunmaktadır. Bu uygulamalar ile reklamverenler ya da üçüncü parti şirketler, büyük ve karmaşık olan AdWords hesaplarını – kampanyalarını daha verimli ve yaratıcı kullanabilir, geliştirdikleri yazılımlar ile zaman olarak tasarruf sağlayabilirler.

Yazılımcı API‘yı öğrenir, Google‘dan onayı alır ve yazılımını geliştirerek şirketlere efektif ve zaman tasarrufu sağlayan hizmet sunar. Buraya kadar aslında herşey normal. Ancak hayatın her alanında var olan suistimal olgusu, burada da karşımıza çıkıyor. Bazı Erol Taş kılığına giren ve var olma çabası veren ajans sahipleri ya da bazı yöneticiler ile yazılımcılar, yaptıkları yazılımlar sayesinde, piyasada tokatlama diye tabir edilen yöntemle, hak etmedikleri paraları kazanıyolar. (Bundan sonra bu Erol Taş kişisini E.T. olarak kısaltacağım.)

Bakalım bu tokatlama programı nasıl çalışıyor;

* Öncelikle müşteriye, kötü niyetli o kişilerin yaptığı bir müşteri arayüzü veriliyor.

* Müşteriye gerçek AdWords arayüzü için herhangi bir erişim verilmiyor.

* Hatta Google AdWords hesabı ile Google Analytics hesabı arasında bağlantı kaldırılıyor ve böylece AdWords’ten gelen kullanıcılar sanki organikten geliyormuş gibi gösteriliyor (Hatta bunun için organikten trafik sağladığını iddia edip SEO ücreti alan kişilerin olduğunu biliyorum).

* Müşteri ajansa geliyor ve 20.000 TL harcayacağını söylüyor. Ağzı sulanan E.T. ise müşteriye arayüz erişimi veriyor. Kampanyalar hazırlanıyor ve sadece müşteri arayüzü olan kişi ay sonunda arayüzde yazan rakam olan 20.000 TL’yi harcadığını görüyor ve ajansa bu ödemeyi yapıyor (+kdv +komisyon tutarınıda unutmamak lazım).

* Arayüzde yapılan bir kaç değişiklik sayesinde, normalde 20.000 TL harcaması gereken müşteriye 10.000 TL’lik harcama yaptırılıyor, ancak müşteri arayüzünde 20.000 TL olarak gözükmesi sağlanıyor.

Müşterinin ajansa ödediği 20.000 TL, ajansın Google’a ödediği kısım ise 10.000 TL. Matematiksel bir zeka ile 20.000 – 10.000= 10.000. Peki aradaki bu 10.000 TL nereye gitti, tabiki de ajanstaki E.T.’nin cebine.

Bunun sonucunda müşteri ajansın verdiği arayüzden baktığında harcadığı rakam 20.000 TL iken gerçek AdWords arayüzünde harcadığı rakamın 10.000 TL hatta 5.000 TL olduğu görülüyor (bu rakamlar tamamen ajanstaki bu kişilerin vicdan (!) seslerine göre azalmakta ya da artmaktadır). Üstüne üstlük bir de müşteriden komisyon ücreti alıyor ki, bu da sanırım kadayıf üzerine kaymak oluyor.

Bu konu hakkında ne yapmanız gerekiyor?

Konunun devamını aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz.

http://www.onlinepazarlama.co/adwords-hesabinizi-kimlere-emanet-ettiniz-erol-tasa-mi/

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın