2014 için en iyi 10 web tasarım trendi

Web tasarımları son zamanlarda büyük değişikliğe uğradı ve farklı kullanım alanlarında bir çok yeni tasarım biçimleri ortaya çıktı. Bunların kimisi tutundu kimisi de kendi orijinalliğinde kalmaya devam ediyor. Bu sektörün kendini yenileyebilmesi elbette güzel bir şey. Yoksa aynı döngü içinde kendini tekrar etmenin bir anlamı olmazdı. 2013 yılında büyük çıkış gösteren yeni web tasarım trendleri 2014 yılında da yerini sağlamlaştırmış gözüküyor.

Sizin web tasarımınız nasıl olsun isterdiniz?

1 – FLAT (Düz) Web Tasarım

cafe-restoran-webtasarimi

Flat yani düz tasarımlar genellikle sade, temiz ve modern çizgilerde web sitesi isteyenler için kullanılan bir taarım çeşidi. Daha az karmaşa ve daha fazla beyaz alan.

2 – RESPONSİVE (Duyarlı) Tasarım

responsive-design

Responsive tasarımlar artık trend olmaktan çıkıp zorunlu bir hale geldi diyebiliriz. Ekran ebatı ne olursa olsun kullanışlı bir şekilde web siteleri açılabilmeli. Bu işlemi büyük küçük her işletme kullanmak istiyor artık.

3 – Daha Kaliteli Resimler Kullanmak

responsive-web-design

Tasarımınız ne kadar iyi olursa olsun web sitenizde kullandığınız içerik resimleri iyi değilse o site güzel olmayacaktır. Bu sorunu aştığınızı düşünerek söylüyorum, web sitenizde mutlaka kalite resimler olmasını isteyin. Resimler nekadar büyük / kaliteli olursa web sitenizde o kadar albenili olacaktır. Tabi bu tarz talepler sunucu üzerine yük getirecektir, bu da bütçenize biraz olumsuz etki edebilir.

4 – Parallax Web siteleri Yeni Trendlerden

Örnek site

Bundan bir kaç yıl önce herkesin canını sıkan bir kaç durum vardı. Sitelerin max 960piksel genişlikte olmak zorunluluğu ve ie6 uyumlu olması. Artık Internet explorer 11 çıktı ve ekranlar oldukça genişledi. En popüler ekranlar şu an için laptop standartları olan 1280piksel. Bu tarz yenilikler bize responsive özelliği ile beraber sağa/sola veya aşağı/yukarı sürekli kayan web sitelerini yapma fırsatı verdi. Eskiden sadece Flash yazılımı ile yapılabilinen bu siteler sadece kodlama ile yapılabiliyor. Özellikle büyük markaların kullandığı bu Parallax tasarımları artık sıklıkla göreceksiniz.

5 – Infografikler

monitera_webrazzi_twitter2012TR_infographic

Grafik tasarım olarak küçücük alanlarda bir dünya bilgi sunabilme işi yeni keşfedilen bir ürün değil fakat düzgün kullanılması gerçekten müşterileriniz için sayfalarca katalog gücünde algı yaratacaktır. Yurt dışında daha popüler olan infografikler, kaliteli grafik tasarım için ülkemizde de değerinde bütçe ayrıldığında bir çok sayfada görebileceğiz demektir.

6 – Tipografi Sahne Almaya Başlıyor

tipografik-web

Standart web fontları ve web tasarımda en çok kullanılan Georgia, Times New Roman, Helvetica gibi fontlar yavaş yavaş etkili web tasarım işlerinden çıkartılıyor. Şimdilik sadece ana sayfalarda kullanılsa da grafik şeklinde font kullanımı heryeri saracak gibi.

7 – İçeriğe Odaklı Sade Web Siteleri

icerige-odakli-web-tasarim

Özellikle bloglarda ve haber sitelerinde web siteleri tasarım olarak sadeleşiyor ve salt içeriğe önem veriliyor. Bunların başında New York Times ve time.com gibi siteler geliyor. Ülkemiz genelinde sadece popüler kültür daha fazla hit aldığı için bu siteler şimdilik çok sıkıcı bir tasarım öğesi olarak duruyorlar. Bu sene olmasa da önümüzdeki yıllarda kullanacak web projelerini heyecanla bekliyoruz.

8 – Kısa Tanıtım Videoları

Açılış sayfalarında sıklıkla sunum videoları görmeye başladık. Tabi bu videoların süreleri 2dk gibi uzun süreleri bulabiliyor. Zamanla süresi düşmeye başlayacağını ön görüyoruz. En sağlıklısı 30sn diyebiliriz. Önce Twitter, daha sonra da Vine bizlere küçük limitlerle çok şey anlatabileceğimizi öğrettiği için teşekkür ediyoruz.

9 – Hedef Kitleye Yönelik Tasarımlar

mini-boden-pancakes

Aslında bunu bilmek için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ziyaretçi profilinize göre web sitesi tasarlatmalısınız. Kadınlarla ilgili bir site için pembe renk hiç bir zaman yeterli değildir!

10 – Sabit / Kayan Menüler (Sticky menu)

Sitenin ilk yol göstericisi olan navbar yani sayfalarınız ana linkleri siz ne kadar aşağıya inerseniz inin peşinizden gelmesi kullanıcıya diğer sayfaya bakması için teşvik gibidir. Kullanım kolaylığı açısından da sadık bir ziyaretçi profili oluşturmanıza katkısı olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın